ADMISSION > COLLEGE

RESULTS OF UNIVERSITY OF THE ASSUMPTION COLLEGE ENTRANCE TEST (UACET)

FOURTH BATCH OF UACET QUALIFIERS FOR SY 2019-2020

TESTING DATES: May 10, 2019

UACET QUALIFIERS FOR THE FOLLOWING PROGRAMS ARE REQUIRED TO REPORT FOR INTERVIEW ON THE DATES AND VENUES BELOW:

  • BS NURSING AND BS PHARMACY
    Date and Time: May 24 from 8:00AM to 5:00 PM
    Venue: College of Nursing and Pharmacy at Room 213, Puno Building
  • BS PSYCHOLOGY AND BACHELOR IN HUMAN SERVICES
    Date and Time: May 21, 2019; 8:00AM to 5:00PM
    Venue: School of Arts and Sciences, 2nd Floor Puno Building
  • BA COMMUNICATION
    Date and Time: May 20 to 23, 2019; 8:00AM TO 3:00PM
    Venue: School of Arts and Sciences, 2nd Floor Puno Building

TRANSFEREES who passed the UACET must report for interview starting on May 21, during office hours, at the College Guidance and Admissions Office.

Qualifiers may secure their Acceptance Letter and Student Number from the College Guidance and Admissions Office on the first floor of Ryan Building.

A - E
SURNAME FIRST NAME MIDDLE INITIAL ACADEMIC PROGRAM
Agner Elrich Julie Marc S. BS Information Technology
Aguilus Prince Sebastian T. BSBA-MM
Alano Marwin Earl P. BS Education
Alba Princess Diana G. BS Nursing
Almoguerra Billy Joel B. BS Civil Engineering
Alvarez Reniel L. BS Pharmacy
Alviz Julia Nicholete L. BS Tourism Management - Transferee
Antonio Lance Robin M. BSBA-MM - Transferee
Añonuevo Kristine Hazell B. BS Tourism Management
Aquino Carmela T. BS Architecture
Austria Aileen G. BS Architecture
Baile Richelle Y. BS Nursing
Bajaro Jonathan G. BS Tourism Management
Bamba Florian B. BS Nursing
Basa Elvin C. BSBA-MM
Basilio Hans Jeremiah G. BSBA-MM
Bautista Angelica BS Tourism Management
Bautista Pearl Joy B. BS Accountancy
Bonifacio Monique P. BS Nursing
Cabungcal Jochelle Q. BS Tourism Management
Calvo Ronalie B. BS Nursing
Canilao Jan Erol M. BS Civil Engineering
Canlas Nicah Jesta BS Architecture
Cano Kristel Ann Nicole A. BS Accountancy -Transferee
Cariño Keneth Irish N. BS Civil Engineering
Carlos Dennis Albert I. BS Psychology
Castillo Kimberly Kris C. BS Tourism Management
Castro Danica Mae M. BS Architecture
Castro Kristel Reign M. BS Accountancy
Castro Morella L. BS Education
Catacutan Gian Lorence M. BSBA-MM
Catacutan Jamir L. BS Computer Engineering
Celis Trisha Abigael C. BS Psychology
Cerdeña Markel Jerome S. BSBA-MM
Clavo Gracesyline A. BS Human Services
Cordero Meice Marsha C. BS Accountancy
Cortez Andrei Paulo B. BSBA-MM
Cruz Michael Angelo M. BS Civil Engineering
Cunanan Gian Carlo D. BS Industrial Engineering
Cunanan Patricia Mae Y. BS Architecture
Cupino Camille M. BSBA-OM - Transferee
Dagsil Gabriel Joshua M. BS Accountancy
Dale Kyla Marie T. BSBA-MM
Daquiz Danica T. BS Architecture
David Ma. Michaella B. BS Accountancy
David Princess Chelsie Malaika T. BS Tourism Management
De Guzman Darwin Jr. L. BS Education
Dela Cruz Gene Kenneth G. BS Computer Engineering
Dela Rosa Lindsay Catherine M. BS Tourism Management
Dela Torre Joyce B. BS Psychology
Diaz Gerald Diane S. BS Architecture
Diaz Krishia Mae Y. BS Psychology - Transferee
Dimatulac Ricalyn F. BS Architecture - Transfereee
Discartin Carla Mae C. BSBA-MM
Dizon Abegaile Y. BS Nursing
Dominado Ariza S. BSBA-MM
Doria Joseph Mary N. BS Psychology
Dula Stephanie Mitch P. BS Nursing
Enriquez Ma. Elainne A. AB Communication - Transferee
F - J
K - O
P - T
U - Z

THIRD BATCH OF UACET QUALIFIERS FOR SY 2019-2020

TESTING DATES:  March 25 to April 12, 2019

QUALIFIERS FOR THE FOLLOWING PROGRAMS ARE REQUIRED TO REPORT FOR INTERVIEW ON THE DATES AND VENUES BELOW:

BS NURSING AND BS PHARMACY
Date and Time: May 9 and 10 from 1:00PM to 4:00 PM
Venue: College of Nursing and Pharmacy at Room 213, Puno Building

BS PSYCHOLOGY, BA COMMUNICATION AND BACHELOR IN HUMAN SERVICES
Date and Time: May 9, 10, 17 and 29, 2019
Venue: School of Arts and Sciences, 2nd Floor Puno Building

All UACET qualifiers may secure their Acceptance Letter and Student Number from the College Guidance and Admissions Office on the first floor of Ryan Building and pay the non-refundable, non-transferrable Reservation Fee of P1,000 at the Cashier on the 2nd floor of the same building.

LIST OF QUALIFIERS FROM UA SENIOR HIGH SCHOOL ARE POSTED AT THE COLLEGE GUIDANCE AND ADMISSIONS OFFICE.

A - E
LAST NAME FIRST NAME MIDDLE NAME ACADEMIC PROGRAM
Aguilar Marialyn Mallo AB Communication
Albes Jio Ken Oryne Capili BS Information Technology
Alpas Paula Jhane Nunag BS Architecture
Aniceta Yrl Russell BS Civil Engineering
Aquino Theresa Claire BS Tourism Management
Barloza Wendell Simbul BS Tourism Management
Basilio Jamil Laxamana BS Architecture
Buan Lorenz Aaron Alfante BS Nursing
Bulaon Celine Joyce Benavente BS Tourism Management
Calixtro Romilyn Balajadia BS Accountancy
Canlas Enrico Gorospe BS Information Technology
Castillano Lovelene BS Architecture
Centeno Gizhelle Umali BS Accountancy
Cortez Hans Jethro Peña Bachelor in Human Services
Cunanan Kathleen Kaye Canlas BS Psychology
David Christine Joy Loria AB Communication
David Christian Jay Panlilio BS Civil Engineering
Dela Peña Princess Daimel Ponce BS Tourism Management
Espino Michelle Salas BS Architecture
Espiritu Timothy John Basilio BS Accountancy
F - J
K - O
P - T
U - Z

SECOND BATCH OF UACET QUALIFIERS FOR SY 2019-2020

TESTING DATES: FEB. 9 and 23 and March 9 and 23

QUALIFIERS FOR THE FOLLOWING PROGRAMS ARE REQUIRED TO REPORT FOR INTERVIEW ON THE DATES AND VENUES BELOW:

BS NURSING AND BS PHARMACY
Date and Time: April 24-26 from 1:00PM to 5:00 PM
Venue: College of Nursing and Pharmacy at Room 213, Puno Building

BS PSYCHOLOGY, BA COMMUNICATION AND BACHELOR IN HUMAN SERVICES
Date and Time: April 11, from 2:00PM to 4:00PM
Venue: School of Arts and Sciences, 2nd Floor Puno Building

All UACET qualifiers may secure their Acceptance Letter and Student Number from the College Guidance and Admissions Office on the first floor of Ryan Building.

Please pay the non-refundable, non-transferrable Reservation Fee of P1,000 at the Cashier on the 2nd floor of Ryan Building not later than May 8, 2019. The Reservation Fee is deductible from the initial payment. It is not an assurance that the student is enrolled. Kindly enroll on the scheduled dates.

THE LIST OF QUALIFIERS FROM UA SENIOR HIGH SCHOOL ARE POSTED AT THE COLLEGE GUIDANCE AND ADMISSIONS OFFICE.

A - E
NAMES PROGRAM
Adonay Krizia BS Nursing
Aguas Rommel BS Tourism Management
Aldama Lorenz Kristofer BS Information Technology
Alfonso Cedrix Vincent BS Civil Engineering
Amameda Yvette Louiza Geigh BS Tourism Management
Andres Yvest Zeus BS Education
Antonio Angelica BS Education
Aquino Camila Faye BS Tourism Management
Aquino Ericka May BS Tourism Management
Argao Carl Aron BSBA-MM
Balatico Rowena BS Tourism Management
Bantayan Cathrina BS Human Services
Basa Chabelita Isabel BS Tourism Management
Basilio Joven BSBA-MM
Batac Susana Patricia BS Civil Engineering
Bautista Ariadne Chloe BS Tourism Management
Bautista Daphne BS Nursing
Bautista Millen Paula BS Tourism Management
Bondoc Daniel Waine BS Hospitality Management
Bondoc Carlos Jaime BSBA-MM
Briones Tricia Mae BS Education
Briones Alyssa Czareena BSBA-MM
Buan Jamaica Claire BS Education
Cabatingan Jenny BS Human Services
Cabigao Ezekiel Angelo BS Psychology
Cabug Ronarose BS Education
Caoyan Dorothy BS Accountancy
Capulong Mariella BS Tourism Management
Caraan Carl BSBA-MM
Carlos Maria Eleaine BS Nursing
Castro Missy BS Information Technology
Catacutan Jane Vera BSBA-OM
Catacutan Karl Jiego BS Information Technology
Catuling Jose Marie BS Architecture
Cayanan Allaiza Rose BS Nursing
Clariño Timothy Mari BSBA-OM
Colili Christian BS Psychology
Colis Ayla Joy BS Accountancy
Cortez Neil Anne Shanti BS Civil Engineering
Cortez Shairelle Anne AB Communication
Cortez Christian Jerome BS Architecture
Cruz Kevin BSBA-OM
Cruz Jerrielle BS Architecture
Dabu Princess BS Accountancy
Daracan Ericka Mae AB Communication
Datu Lara Joyce BS Accountancy
David Carla BS Tourism Management
De Jesus John Paul BS Nursing
De Leon Angel Allysa BSBA-MM
De Mesa Jhel Rose BSBA-MM
Dela Cruz Febylyn BSBA-MM
Dela Cruz Stacey Jeanne BS Accountancy
Dela Cruz Aira BS Pharmacy
Dela Peña Abigail BSBA-MM
Deraco Ronalei Keyna BSBA
Diamse Micaella BS Psychology
Diamse Irvan Russel BS Psychology
Diaz Louise Claire BS Tourism Management
Dionisio Elysza Marie BS Pharmacy
Dizon Brandon BS Psychology
Dizon Micaela BS Nursing
Dizon Princess Arabela BSBA-MM
Due Jeness Eufem BS Tourism Management
Duqueza Francis John BS Psychology
Elim Maria Monica BS ECE
Escoto Cyrille BS Nursing
Esguerra Joshua BSBA-MM
Esguerra Llana BS Nursing
Estacio Mikhaela Louise BS Hospitality Management
F - J
K - O
P - T
U - Z

FIRST BATCH OF QUALIFIED COLLEGE FRESHMAN APPLICANTS FOR SY 2019-2020 FROM NON-UA SENIOR HIGH SCHOOL

The list includes those who took the UA College Entrance Test (UACET) on December 1, 2018, January 25 and 26, 2019.

All BS Nursing and BS Pharmacy qualifiers must secure their Acceptance Letter from the Guidance and Admissions Office on the 1st floor of Ryan Building and proceed for interview by the Dean of the College of Nursing and Pharmacy on the 2nd floor of Ryan Building on February 16, 2019 between 8:30AM to

11:30AM. After the interview, they may get their Student Number from GAO and pay their non-refundable, non-transferrable Reservation Fee of P1,000 at the Cashier’s Office on the 2nd floor of Ryan Building to confirm their slots.

All qualifiers for other academic programs may secure their Acceptance Letter and Student Number from GAO and pay their Reservation Fee at the Cashier’s Office not later than March 8, 2019 to confirm their slots.

The list of qualifiers from UA Senior High School are posted on the bulletin boards of the College Guidance and Admissions Office.

Please click the first letter of your name below.

A - E
ABEJUELA, SHANE ARIANE BS TOURISM MANAGEMENT
ACOSTA, CHESTER SETH BSBA-MARKETING MANAGEMENT
ANDAN, ANGELICA BSBA-MARKETING MANAGEMENT
ANGELES, EUNICE BS ACCOUNTANCY
ARCINUE, ROSWELL MARIE BSBA-MARKETING MANAGEMENT
BACANI, LAARNI MAY BS HOSPITALITY MANAGEMENT
BALAGTAS, BRIAN MIGUEL BS PSYCHOLOGY
BALUYUT, RAVIENNE GAIL BSBA-OPERATIONS MANAGEMENT
BANGLOY, JOHN EMMANUEL BS ACCOUNTANCY
BARTOLOME, JELLY ANNE BSE-REVE
BASCO, CHRISTINE JOY BSE-REVE
BASILIO, JAYVIE BEED
BATAC, KASSEY CLAIR BS HOSPITALITY MANAGEMENT
BAUTISTA, DWIGHT IVAN BS ACCOUNTANCY
BAUTISTA, RONA BSE
BELARDO JR. , HUBERT BS NURSING
BENAVENTE, JUVINA BSBA-MARKETING MANAGEMENT
BLANCA, ELOISA BSE
BONIFACIO, ALYSSA BSE
BRIONES, CARL KEVIN BS INFORMATION TECHNOLOGY
BUCKS, ROBERT KYLE BS CIVIL ENGINEERING
BUHAT, EBENEZER BEED
BUNAG, MARY MYRA BS INFORMATION TECHNOLOGY
BUNGCAYAO, REICHELL MAE BS TOURISM MANAGEMENT
CABRAL, PATRICIA ANNE BS ARCHITECTURE
CANLAS, RONNEL BS ACCOUNTANCY
CASTRO, AARON PAUL BS HOSPITALITY MANAGEMENT
CATIG, PAULINE MARIE BS INDUSTRIAL ENGINEERING
CLOMERA, HEUMICE BS PHARMACY
CONEJOS, ANA MARELLA ZYLLA BS ARCHITECTURE
CORTEZ, ALJAY BS HOSPITALITY MANAGEMENT
CRUZ, TRICIA ALLOE BS PSYCHOLOGY
CUDIA, ARA MARIE BSBA-OPERATIONS MANAGEMENT
CUENCA, AUBREY BEED
CUENCA, JANNA BEED
CUNANAN, ACE BS ACCOUNTANCY
DAVID, EUNICE BS PSYCHOLOGY
DAVID, GIO ALRIE BS HOSPITALITY MANAGEMENT
DAVID, RAIZA GALE BS ACCOUNTANCY
DE LEON, ALYSSA MAY AB COMMUNICATION
DELOS REYES, JOMAR BS TOURISM MANAGEMENT
DEL ROSARIO, MARY JOY BS ACCOUNTANCY
DIMAALA, ERIKA AB COMMUNICATION
DIMARUCUT, LIANNE BS NURSING
ESGUERRA, RAYMART BS NURSING
ESPIRITU, ROAN SHANE BS HOSPITALITY MANAGEMENT
F - J
K - O
P - T
U - Z

Jump-start your BRIGHT FUTURE with us.